GÜL DEMİ FORUM !!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GÜL DEMİ FORUM !!!

BİRŞEYLER PAYLAŞILDIKÇA ANLAM KAZANIR_!!!

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Galatasaray Divanı'nda Tartışma

YazarMesaj
Admin

Admin

Galatasaray Divanı'nda Tartışma Empty
MesajKonu: Galatasaray Divanı'nda Tartışma   Galatasaray Divanı'nda Tartışma I_icon_minitimePerş. Haz. 10, 2010 1:13 pm

Galatasaray Divanı'na Olağanüstü Tüzük Tadili Kongresi'ndeki Tartışmalar Damgasını Vurdu.

Galatasaray'ın aylık divan toplantısında, geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleşen olağanüstü tüzük tadili kongresinde yaşanan olaylar bir kez daha gündeme geldi. Divan toplantısında ilk olarak Tüzük tadili komisyon başkanlığını yapan Mükerrem Taşçıoğlu'nun hazırladığı rapor okundu. Bu raporda Mükerrem Taşçıoğlu, tüzük kongresinde olaylara sebep veren kişilerin Disiplin Kurulu'na verilmesi önergesini getirdi. Bu önerge sonrasında basın mensupları dışarı çıkarıldı ve Divan'da tartışılıp oylamaya sunuldu. Oylama sonrasında 36'ya 17 oyla Taşçıoğlu'nun önerisi divanda kabul edildi. Tüzük kongresinde yaşanan olaylar nedeniyle ismi belirsiz bazı kişilerin Disiplin Kurulu'na sevki için Taşçıoğlu'nun yönetim Kurulu'na başvurması uygun bulundu. Bu gelişmeden sonra Galatasaray'da yeni bir tartışma konusu daha açılmış oldu. Üyelerden Hayrettin Kozak, Mehmet Bilen ve Ayhan Yenisu, Taşçıoğlu'nun önerise karşı çıkan isimlerdendi. Yaptıkları konuşmalarda, "Tüzük kongresinde yaşananlar çirkin ve tatsız. Ancak bu konunun uzatılmaması gerekir. Disiplin Kurulu'na sevkedilecek isimler kimler ve nasıl belirlenecek ?" sorusunu yönelttiler. Mükerrem Taşçıoğlu ise bu konuşmalara cevaben "Ben 85 yaşındayım, kimseyli bir hesabım yok. Sadece Galatasaray'ın yanındayım. Bu yaşananlara bir tepki verilmezse Galatasaray, Galatasaray olmaktan çıkar" diyerek Disiplin Kurulu'na verilme teklifini savundu.

IŞIN ÇELEBİ "STADIMIZIN BİTMEMESİ İÇİN İNANILMAZ ÇABA GÖSTERENLER VAR. HERŞEYE RAĞMEN BİZ HEDEFE VARACAĞIZ"

Tartışmalar sonrasında Divan Üyeleri'ne inşaatı süren Türk Telekom Arena Stadı'nın son durumu hakkında barko-vizyon gösteri ile bilgi verildi. Stad inşaatı ile ilgili yönetim adına söz alan Işın Çelebi ise, "Uzay üssü gibi bir stadımız oluyor. Avrupa'nın en ünlü statlarından biri olacak. Gece gündüz çalışılıyor ve 29 Ekim'e yetiştirilecek. 29 Ekim'den Ocak ayına kadar stadı kulüp olarak teslim alacağız ve yaşanabilecek her türlü aksaklıklar içinh teknik önlemler alacağız. taraftarımızın, hepimizin, sizlerin gayreti ile mutlu sona çok yaklaştık. Ama hala stadımızın bitmemesi için inanılmaz çaba gösterenler var. Herşeye rağmen biz hedefe varacağız" dedi.

BAŞKAN POLAT'IN SÖZLERİ...

Işın Çelebi'nin ardından söz alan Başkan Adnan Polat ise "Tüzük kongresinde yaşanan tartışmalar ve son günlerde futbol şubesindeki gelişmelere dikkati çekti ve şu konuşmayı yaptı:

Divan Kurulu'nun Galatasaray'ın en önemli kurumu olduğunu görme fırsatımız oldu. Galatasaray kendi içinde tartışabilmeli. Herkes aynı fikirde olmayabilir. Tartışmaların olması lazım ama Galatasaray'a yakışır şekilde olmalı. Tüzükle ilgili konuşmaları dinledim. Tüzük uzun bir süreçten geliyor. Bardağın boş tarafı yerine dolu tarafına bakmak lazım. 13 senedir açılamayan tabu haline gelmiş tüzük kongresi açıldı. Açılan kongre muhakkak ki amacına uygun şekilde kapanacaktır. Orada verilen önergeler farklı fikirler herkes tarafından dinlendirilmeldir. Galatasaray Kulubü'nün 100 yıldan fazla süre gelen gelenekleri var, örf ve adetleri var. Tüzük komisyonu 1.5 ayda çok ciddi bir şekilde günde 7-8 saat çalışarak hazırladığı tadili internette yayınlandı. Son toplantısına katıldığım görüşmelerde komisyonun hazırladığı taslağa karşı öneri veren arkadaşların da görüşlerini aldım. 26 tane madde taleplere göre düzeltildi ve uygulaması yapıldı. Bazı istekler direkt olarak maddenin içine inser edildi. Bu tüzük Galatasaray'ın tüzüğüdür. Bu çalışma Divan Kurulu'nun belirlediği 5 kişi tarafındın redakte edilerek genel kurula getirildi. İki madde ısrar edildi. 162 maddenin içinde

Tüzükte tartışılan bana göre iki major konu vardı. O da Galatasaray Lisesilerinin mezun olduktan sonra üyelik haklarının 35 yaşına kadar üye olma imkanı veriyor. Eğer bu yaşa kadar üye olunmazsa 35 yaşını geçiyorsa dışardan üye olması gibi olanak veriyor. Bu bizim hayatımızı etkileyen madde değil.

İkincisi Galatasaray lisesi mezunlarından bir grup arkadaş herkesin GS lisesine verilen imtiyazlardan rahatsız olduğunu söyledi. Galatasaray Üniversitesi için aynı imtiyazın getirilmesi de istendi ve onlara da kontenjan ayrılmasını düşündük.

26 Haziran'da genel kurul var. 30 senelik tüzüğün değişmesi gereken maddeler var iki üç tane madde değişiklik isityor komisyon üyeleri mutabık diyorlarsa 26 Haziran'da bu tüzüğün geçmesi lazım aksi takdirde bu tüzük kongresi uzar, yönetim olarak bizim vaktimizi alır.

Riva'nın değeri arttı Galatasaray'ın gayri menkulllerini satıp günlük harcamalarda kullanmayacağız birleşme için çalışıyroum stat için 4 yıldır çalışıyorum. Mecidiyeköy'den yeni stada taşınmayı planlıyoruz ve merkezimizi oraya almak istiyoruz. Bütün birimleri aynı çatı altına almak istiyoruz

Bu arada Polat, Futbol Şubesi'nde yaşanan son gelişmeler ile ilgili şu yorumu yaptı:

"2012 yılından itibaren UEFA kriterlerine uymayan kulüpler lisans alamayacak ve Avrupa kupalarına katılamayacak. Biz de bu tarihe kadar Galatasaray'ın şartlarının UEFA'nın mali kriterlerine uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Bu şekilde kulübün kurumsal yapılanması sürecek. Şirketlerimiz profesyoneller tarafından yönetilecek biz de yönetim kurulu olarak denetcisi olacağız. Kimse çıkıp ben devre dışı kaldım. Kenara konuldum, küstüm oynayamam diyemez"

Başkan Polat, bu sözleri ile yetkileri kısıtlanan Futbol Şubesi Sorumlusu Haldun Üstünel'e mesaj gönderdi.

Başkan Polat ayrıca; 3 sene önce 100 milyon geliri zor bulurken, şimdi 300 milyon geliri geçiyoruz. Bayan voleybol ve basketbol şubelerine önemli sponsorlar bulduk. Önemli rakibimizin amatör şubelerde elde ettiği başarı 1 sene sonunda mı elde edildi sanıyorsunuz. Bu uzun süreli bir çalışmanın ürünü. Biz de bu çalışmaları şimdi gerçekleştiriyoruz. Bize bayan baskette Fenerbahçe'yi hiç yenemediniz eleştirisi yapılıyor. 3 sene önce 2.ligdeydik Fenerbahçe ile karşılaşmıyorduk. Geçen yıl Avrupa şampiyonu olduk. Bu sene Türkiye kupasını kazandık. Medya 3 ay önce seçilmiş yönetimin içinden 3 tane başkan adayı çıkarıyor. Böyle bir şey mümkün mü. Başkan adayı olacak insan seçime girerdi. Medya doğru haber yapsın, Galatasaraylıları yanıltmasın. Yönetim kurulu olarak bir bütün ve dimdik ayaktayız. Hiç biriniz merak etmeyin" diye konuştu.

Kadir ÇETİNÇALI, Atilla ÖZDEMİR, İstanbul DHA
http://guldemi.benimforum.org

Galatasaray Divanı'nda Tartışma
1 sayfadaki 1 sayfası